30×120 Sıva Altı LED Armatür

Ürün Özellikleri

 • Sıva altı Alçıpan (Alçıpan asma tavan için yaylı)
 • Sıva üstü (Beton veya alçıpan tavan için)
 • Sıva üstü sarkıt (Çelik askı telleri ile tavan yüzeyine mesafeli)

tEKNİK İNCELEMELER

30x120 LED panel için teknik bilgiler. Not: Sıva altı, sıva üstü, renkli kasa ve desenli paneller için kullanılan sistem aynı olduğu için inceleme tamamını kapsamaktadır. Desenli LED panellerde, Lümen değerleri desen tarcihine göre kısmen azalır.
 • Ölçüler: 300x1200x65mm
 • Güç: 36W
 • Renk sıcaklığı: 3000K, 4000K, 6500K
 • LED / Driver: OSRAM / Tridonic
 • Lümen: 130Lm / W
 • Kullanım ömrü: 95.000 Saat
 • CRI: 85
 • Power factor: 0,95
 • Gövde / Boya: 0,5-0,8mm DKP sac / Elektrostatik toz boya
 • Giriş voltajı: 220-240V 50-60Hz
 • Çalışma sıcaklığı: -30ºC / +50 ºC
 • Koruma sınıfı: IP20
 • Standartlar: CE TUV SELV ROHS ENEC
 • Opsiyonel özellikler: Acil kit, Dim edilebilir

Ürün performansı değerleri

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü gibi üretmiş olduğumuz ürünlerde kullanım ömrü ve verimlilik ciddi ölçüde ön planda tutulmuştur.

1-LED

180mA kapasiteli 2835 smd ledlerden sadece 105mA akım geçirilerek kullanım ömrü artırılmış ve bununla birlikte lümen değeri oransal olarak artmıştır. Ledlerde Lm/W değerleri sürme akımına göre ters orantılı biçimde değişkenlik göstermektedir.

2-SÜRÜCÜ (DRIVER)

44W (40+%10) kapasiteli driverlar 36W yükte kullanılmıştır. Bırakılan töleransın iyi olması olası ısıyı minimize ederek kullanım ömrünü 100.000 saate kadar çıkarmıştır. Düşük kaliteli ürünlerde en sık karşılaşılan arızalardan biri driver arızasıdır. Maliyetleri çok düşük tutma çabası ile kapasite olarak yetersiz driverların kullanılması veya tölerans bırakılmaması driverın aşırı ısınmasına yol açarak kısa zamanda arızalanmasına sebep olmaktadır.

3-IŞIK AKISI (LÜMEN)

Lümen değeri, ışık kaynağından çıkan toplam ışık miktarıdır. LED aydınlatmada kullanılan smd ledlerde lümen değerini en çok etkileyen faktörler sürme akımı, markası ve modelidir. Kullanmış olduğumuz LEDlerde en güncel ve performansı yüksek markalar doğru bir şekilde kullanılarak 130lm/W değerlerine kadar ulaşılmıştır. Sıradan ürünlerde bu değer ortalama 85-90lm/W tır. bu da kullanacağınız armatür sayısını doğrudan etkileyerek alırken kazanmanızı sağlayabilecek bir durumdur.

4-RENKSEL GERİVERİM (CRI)

(color rendering index) türkçe anlamıyla renksel geriverim olarak adlandırdığımız bu değer ise cisimlerin ışık altında ne derece gerçek renginde göründüğünü ifade etmektedir. Örnek olarak CRI değeri 70 gibi düşük bir ışık altında kırmızı domatesleri pembe olarak görebiliriz, aynı şekilde giyim sektöründe de oldukça önemli olan bu değer, müşterilerin kıyafetlerini seçerken başka renk, mağazadan çıktığında ise apayrı bir renkle karşılaşmasına neden olabilir.

5-POWER FACTOR (PFC)

Doğru, power factor correction (pfc) (güç faktörü düzeltmesi) cos fi, reaktif vb. olarak anılan bu değer 0,95 ile 1 ‘e çekilmeye çalışılmaktadır aksi halde kompanzasyon yapılması gerekir ve bu değerin 0,6, 02 gi gibi düşük olması durumunda elektrik faturasında endüktif tüketim olarak fazla fatura gelmesine neden olabilir. Power factor düzeltmesi olmayan eski aydınlatma sistemleri kullanılan bir işletmede kopanzasyon panosu zaten kullanılıyorsa, ve bu durumda yeni sistem led aydınlatma dönüşümü düşünülüyorsa panonun tekrar düzenlenmesi gereklidir aksi halde kapasitif yükün artması ile elektrik firmaları yine yaptırım uygulayabilir.

30×120 LED panel kullanım şekli

30×120 LED panel çeşitleri farklı ihtiyaçlar doğrultusunda çeşitli montaj şekli seçeneklerine göre farklı modellerde üretilmektedir. Kullanım alanlarına göre farklılık gösteren 30×120 LED panel modelleri kullanım alanlarına göre farklılık gösterdiği gibi ayrıca, kullanılacak tavan yüzeyinin çeşidine göre de farklı modellerde seçilmelidir.

Örnek:

30×120 Sıva üstü LED panel kullanılmak isteniyor fakat tavan yüzeyi alçıpan asma tavan olması durumunda, tavsiyemiz sıva altı 30×120 LED panel olacaktır. Veya başka bir örnek vermek gerekirse, tavan yüzeyinde herhangi bir asma tavan mevcut değil fakat sıva altı kullanılmak isteniyorsa tavsiyemiz bu sefer sıva üstü panel yönünde olacaktır.

Modelleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Sıva altı
 2. Sıva üstü
 3. Sarkıt

Çeşitli tavan modellerine göre bu üç model ile renkli kasa ve desen baskısı seçeneği eşliğinde çeşitli kombinasyonlar oluşturulabilir.

1- SIVA ALTI

Sıva altı kullanım alçıpan asma tavanlar içindir. Alçıpan tavan yüzeyinde açılan deliğe, aşağıdan yukarıya doğru olacak şekilde yerleştirilen 30×120 LED panel montaj içlemi tamamlandıktan sonra tavan yüzeyi ile aynı seviyede bir görünüme sahip olmaktadır. Panel gövdesinin kalınlığı asma tavan içerisinde kalır.

2- SIVA ÜSTÜ

Sıva üstü 30×120 LED panel, asma tavan olmayan tavan yüzeyleri içindir. Sıva altı modelde olduğu gibi panel kalınlığı asma tavan içerisind değil, aksine tavan üzerinde durur. Tavandan aşağıya doğru sarkan panel kalınlığı 6,5cm lik bir mesafe ile kalınlık yapar.

3- SARKIT

Lineer aydınlatmalarda olduğu gibi, çelik teller yardımı ile tavan yüzeyinden aşağıya doğru sarkacak şekilde istenilen mesafede ayarlanarak kullanılır. Dekoratif bir görünüme sahip olması ile birlikte genellikle siyah ve renkli gövdeler tercih edilir.

Aydınlatmaya renk katıyoruz

Renkli kasa 30x120 LED panel ürünleri

Desenli LED paneller 30×120

30x120 sıva altı, sıva üstü ve sarkıt desenli led paneller

SSS

30x120 LED panel hakkında sıkça sorulanlar

RENK SEÇENEKLERİ NELERDİR?

 • RAL9005
 • RAL9016
 • RAL6018
 • RAL5002
 • RAL3000
 • RAL1023

RAL KODU RENKLERİ

30x120 LED panel için ral kodu

RENK SEÇENEKLERİ NELERDİR?

Olmak üzere 6 farklı renk kodu ile 30×120 LED panel üretimimiz;

 1. Siyah LED panel
 2. Beyaz LED panel
 3. Yeşil LED panel
 4. Mavi LED panel
 5. Kırmızı LED panel
 6. Sarı LED panel

Şeklindedir. Bunların dışında ayrıca Antrasit gri vb. farklı renklerde özel üretimlerimiz mevcuttur.

30x120 LED panel